Stiti deja ca momentul meu preferat, in weekend, este sa iau brunch-ul impreuna cu Marius. Dar sunt si multe alte elemente dragute care pot forma o dimineata perfecta: o reteta delicioasa, o cafea buna si o companie pe masura.
Stiind ca este mare amatoare si de cafea si de hummus, am invitat-o pe Miruna Lica sa imi fie complice in noul episod Taste by Delicii de pe Youtube. Noi ne-am cunoscut oficial in emisiunea Chefi la Cutite, dar pot spune ca de atunci, ne-am facut o gramada de alte amintiri culinare impreuna.
Reteta mea de baza pentru hummus o gasiti aici, iar noi ne-am jucat cu o gramada de gusturi si arome, de la porumb, ceapa rosie si pana la busuioc si mozzarella. Sper sa le incercati si sa ne spuneti combinatia voastra preferata, sau chiar una noua.




Varianta 1
Intindem hummus-ul pe felia de pâine.
Brânză feta (sau de capră)
Pătrunjel tocat
Muguri de pin

Varianta 2
Intindem hummus-ul pe felia de pâine.
Roșii uscate tocate
Biluțe de mozzarella
Busuioc proaspăt

Varianta 3
Intindem hummus-ul pe felia de pâine.
Porumb
Ceapă roșie tocată
Pătrunjel tocat
Suc de lime
Fulgi de chili si ulei de masline

Iar daca ma urmariti pe Instagram, inseamna ca deja il cunoasteti pe cel de al doilea invitat: Espressor-ul automat Philips 5000 LatteGo. Obisnuiam sa imi fac cafeaua la ibric si eram extrem de reticenta fata de espresoarele de uz casnic, cel mai tare ma speria sistemul de spalare al recipientului pentru lapte. Eh si fix de asta m-am indragostit: este compus doar din 2 piese, fara alte tuburi si piese ascunse si se spala in cateva secunde.
In plus, ne putem bucura fiecare de cafeaua preferata pentru ca avem pana la 6 cafele delicioase din care sa alegem: americano, espresso, cappuccino, cafea, café au lait si latte macchiato, ajustand in acelasi timp si concentratia si aroma bauturii.
Si sa nu uit, are incorporat un filtru de apa, care garanteaza pana la 5000 de cesti (inainte sa necesite aparatul o detartrare). Pe mine m-a convins! Daca sunteti interesati de mai multe informatii va las aici un link: https://philips.to/2qb3pmd




Ce spuneti de dimineata mea perfecta? Voi la ce trucuri apelati?
Pofta buna … la cafea!
Subscribe ca sa nu pierdeti nici un video delicios!